رانندگی بدون گواهینامه ، عواقب و خطرات

دوست عزیز ، تا حالا کسی به شما گفته رانندگی بدون گواهینامه چقدر ریسک داره ؟!!!! اگر که از عواقب رانندگی بدون گواهینامه خبر نداری دو دقیقه با من همراه باشید تا توضیح بدم.

تمام شدن اعتبار گواهینامه رانندگی

اول اینو بگم اگر تاریخ اعتبار گواهینامه تون تموم شده باشه این نداشتن گواهینامه حساب نمیشه. فقط باید سریعا گواهینامه تون را تمدید.  تنها کاری هم که باید بکنید اینه که به دفاتر پلیس+10 برید درخواست تمدید گواهینامه رانندگی تون را بدید.

بدون گواهینامه رانندگی نکنید تا مجرم نباشید!!!

 خوب بریم سر اصل مطلب !!!  رانندگی بدون گواهینامه خودش یه نوع جرم حساب میشه ،  یعنی پلیس میتونه ماشین راننده بدون گواهینامه راننده رو توقیف کنه و راننده را به دادگاه معرفی کنه . طبق قانون قاضی میتونه راننده بدون گواهینامه رو به جریمه مالی و حبس تعزیری محکوم بکنه.

راننده بدون گواهینامه همیشه مقصر حساب نمیشه

اگر تصادفی اتفاق افتاد که راننده بدون گواهینامه مقصر نبود فقط به خاطر نداشتن گواهینامه مقصر نمیشه ولی بحث توقیف ماشین و معرفی به دادگاه و جریمه مالی به خاطر نداشتن گواهینامه سرجاش هست.

رابطه رانندگی بدون گواهینامه و بیمه شخص ثالث

 اگر راننده بدون گواهینامه توی تصادف مقصر بشه چی ؟!!!  خوب توی این شرایط درسته که شرکت بیمه خسارت طرف زیاندیده را پرداخت میکنه ،  ولی اینجا یه نکته خیلی مهم هست و اونم اینه که بیمه کل خسارتی که به زیاندیده داده را از راننده مقصر بدون گواهینامه پس میگیره !!! بله درست شنید بیمه خسارت طرف رو میده و از راننده پس میگیره. حالا شاید بیمه یه تخفیفی قائل بشه و این مبلغ را بصورت قسطی دریافت کنه. واقعیتش اینه که بیمه اینجا از زیان دیده حمایت میکنه که زیان دیده به حق و حقوقش از بین نره .  اگه بخوام خودمونی بگم انگار راننده بدون گواهینامه بیمه هم نداره و خسارت طرف مقابل را باید از جیب خودش بده.

تصادف جرحی و راننده بدون گواهینامه

 در مورد خسارت های جانی یعنی خسارتهایی که خدایی نکرده منجر به فوت یا نقص عضو کسی شده باشه داستان  پیچیده تر هم میشه. توی این شرایط اگه علت حادثه بی احتیاطی ، بی تجربگی و عدم توانایی راننده در کنترل ماشین علت تصادف باشه راننده مقصر حادثه که گواهینامه نداشته محکوم به قتل غیر عمد و یا شبه عمد میشه . قانون قانونگذار توی این شرایط هم حکم حبس میده و هم جریمه نقدی.

 البته نباید فراموش کنیم که اگه حتی رضایت طرف مقابل و یا خانواده فرد فوت شده هم گرفته بشه باز هم مساله به این راحتی ها تموم نمیشه.  چون رانندگی بدون گواهینامه یک جرم با جنبه عمومی حساب میشه باز پرونده دادگاهی بسته نمیشه راننده بدون گواهینامه هم باید حبس تحمل کنه و هم جریمه نقدی را.

اجازه ندید بچه هاتون بدون گواهینامه پشت فرمون بشینند

 امیدوارم حالا که متوجه خطرات رانندگی بدون گواهینامه شده باشید ، نه خودتون بدون گواهینامه پشت فرمون بشنید و نه اجازه بدید کسایی دیگه مثل بچه هاتون بدون گواهینامه رانندگی کنند، چون خدایی نکرده اگه اتفاقی بیفته میتونه مصیبت های زیادی را به بار بیاره .

 ازتون خواهش می کنم اگه فکر میکنید این پیام براتون مفید بوده و میتونه باعث نجات کسی باشه این مطلب را با دوستانتون به اشتراک بزارید.

 

"
"